اودسا

اطلاعات شهر

    وضعیت آب و هوا
  • جمعیت: ۱٬۰۰۳٬۷۰۵
  • پیش شماره تلفن: ۴۸ ۳۸۰+

اطلاعات شهر

شهر اودسا
شهر بندری در جنوب کشور اوکراین و کنار دریای سیاه که مرکز استان اودسا بوده و پایگاه اصلی نیروهای دریایی اوکراین به حساب می آید .

اودسا با تقریبا چیزی حدود یک میلیون نفر جمعیت (آمار رسمی ۲۰۱۸) سومین شهر بزرگ اوکراین از لحاظ جمعیت به شمار می رود که ۶۱.۷ درصد آن را اوکراینی ها ، ۲۹ درصد آن را روس ها و بقیه را بلغارها و … تشکیل میدهند.

این شهر بعنوان بزرگترین بندر تجاری اوکراین توسط دریای سیاه به کشورهای بلغارستان، روسیه، ترکیه،رومانی و گرجستان متصل میشود.

شهر اودسا

نام شهر اودسا :

اولین بار نام اودسا را در ژانویه سال ۱۷۹۵ میلادی برای این شهر انتخاب نمودند.

نام اودسا از نام های مستعمره یونان باستان و از واژه ی اودسیس (شهری باستانی در یونان باستان) گرفته شده است.

در اواخر قرن ۱۸ میلادی و پس از تسخیر سرزمینهای عثمانی از یونانیان نام هایی مانند (سواستاپول در کریمه کنونی،تیراسپل و حتی خرسون که نام کنونی یکی از استان های جنوبی اوکراین در کنار دریای سیاه و ازوف است) بصورت سنتی برای این مناطق انتخاب می شد.

همچنین از لحاظ ریشه شناسی گفته میشود نام اودسا ار واژه فرانسوی «assez d’eau» اَسِدو در زمان امپراتوری کاترینای دوم به معنی آب کافی است گرفته شده باشد.

تاریخچه شهر اودسا :

باستانشناسان از پیوندهای دیرینه بین منطقه اودسا و شرق مدیترانه رد تأیید می کنند. در قرون وسطا ، اودسا تحت کنترل برخی قبایل مختلف عشایری (پچنهاگ ، پولووسی) ، هورد طلایی ، خاناتای کریمه ، لیتوانی و امپراتوری عثمانی بوده است.

شهر مدرن و امروزی اودسا به عنوان بندر دریایی در کنار دریای سیاه توسط امپراتوری روسیه و در سال ۱۷۹۴ میلادی که بعنوان محل شهرکی تاتاری-ترکی و با نام خادجیبِی بود ساخته شد (واژه خادجیبِی ، طبق فرضیه مارکِویچ ، در قرن ۱۵ میلادی) که در سال ۱۷۹۱ میلادی به روسیه پیوست و در سال ۱۷۹۵ میلادی به نام اودسا (احتمالاً از شهر باستانی اودسوس) تغییر نام داد.

اودسا قبل از استقلال اوکراین یکی از بنادر مهم با گردش مالی بالا برای روسها بود که در سال ۱۹۹۱ میلادی با جدایی اوکراین از شوروی به بندر مهم جمهوری تازه استقلا یافته اوکراین تبدیل شد.

شهر اودسا

موقعیت جغرافیایی اودسا :
این شهر در جنوب کشور اوکراین و در سواحل خلیج اودسا در دریای سیاه قرار دارد.

بیشترین قسمت شهر از جمله بخش تاریخی آن ۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

حداقل ارتفاع اودسا ۴.۲ متر زیر سطح دریا (کویالنیک استوآری) و حداکثر آن ۶۵ متر است.

مساحت شهر تقریبا ۲۳۷ کیلومتر مربع است و تراکم جمعیت ۴۲۵۳ نفر در کیلومتر مربع است.

فاصله اودسا تا کیف تقریبا ۴۴۳ کیلومتر است (۶۵۵ – با راه آهن ، ۴۶۶ – از طریق جاده).

سواحل اودسا :

سواحل اودسا ده ها کیلومتر طول دارد. سواحل اودسا از کوبِلُف (استان نیکولاف) تا رود دنیستر امتداد دارد. بیشتر سواحل ماسه ای بوده و ماسه های آن وارداتی هستند.

برخی از سواحل معروف اودسا :
۱. آرکادیا
۲.آترادا
۳.دلفین
۴.لانژرون
۵.چرنومورکا

آب و هوای اودسا :

آب و هوای اودسا به عنوان آب و هوای مرطوب قاره ای بدون فصل خشک و تابستان های گرم طبقه بندی می شود (منبع Köppen: Dfa).

آب و هوای این شهر با آب و هوای شهرهای دیگر اوکراین در زمستان های معتدل و تابستان های گرم متفاوت است.

اقتصاد اودسا:

باتوجه به اینکه این شهر بزرگترین شهر بندری اوکراین میباشد بیشترین میزان واردات و صادرات را نیز از آن خود کرده است.
حمل و نقل دریایی محصولات کشاورزی ، شکر ، زغال سنگ ، فرآورده های نفتی ، سیمان ، فلزات ، چوب و محصولات صنعتی توسط بندر اودسا سالانه میلیون ها دلار ارزآوری برای این کشور دارد.

همچنین در ۷ کیلومتری اودسا بازار بزرگی وجود دارد که در نوع خود بزرگترین در اروپای شرقی است . در این بازار که بیشتر بصورت غرفه بندی میباشد میتوان انواع پوشاک و… را تهیه کرد.

شهر اودسا

جشن های شهر اودسا :
روز شهر ؛ هر سال در ۲ سپتامبر مردم شهر این روز را با نام جشن Den Gorad به معنی روز شهر در Potiomkinski Lesnits جشن گرفته و خوشحال می کنند.همچنین در روز شهر کنسرتهای مختلفی در بخش مرکزی شهر بصورت رایگان برای مردم اجرا میشود.

روز آزادی اودسا؛
دهم آوریل روز آزادی اودسا از فاشیست های نازی در جنگ جهانی دوم نامیده میشود .

یومورینا؛
یومورینا یا جشن خنده در یکم آوریل در اودسا جشن گرفته میشود و این روز تعطیلی هست . همچنین توریستهای فراوانی در این روز به اودسا می آیند و از کنسرتهای رایگان و برنامه های طنز پرطرفدار دیدن میکنند.

تورهای اودسا

رزرو بلیط

تورهای اوکراین

جاذبه‌ها

گروه:

تورها

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

جاذبه‌ها:

گروه: